Dziasiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Wiadomości, Czwartek, 26 stycznia 2023
Dziasiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji

 

Od 2005 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przypada on 26 stycznia w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku.

 

 

Celem tego dnia jest upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie. Jest ona obszarem medycyny, która na tym etapie rozwoju nie ma szans funkcjonować bez społecznej akceptacji. Tutaj człowiek pomaga człowiekowi. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczne w zakresie przeszczepiania narządów.

Szczególnie w tym dniu lekarze apelują do pacjentów i przypominają, że przeszczepianie narządów jest skuteczną, bezpieczną i czasami jedyną metodą leczenia. Podkreślają że jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem to życie wydłużyć. Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia. Polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie, podobnie jak przeszczep szpiku w przypadku nieuleczalnych chorób szpiku (w tym różnych rodzajów białaczek).

 

Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Jednak większość narządów i tkanek do przeszczepienia – nerki, serca, płuca, wątroby, trzustki, jelita i rogówki – pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie, oraz kiedy zostały już u nich wyczerpane wszystkie możliwości leczenia i stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową. 

W Polsce zgodnie z prawem brak sprzeciwu na pobranie narządów i tkanek po śmierci, może skutkować ich pobraniem dla chorych oczekujących na przeszczepienie. W praktyce to jednak rodzina najczęściej decyduje o tej możliwości. Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu.

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem