1 marca - Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

Wiadomości, Środa, 1 marca 2023
1 marca - Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

 

Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego został zapoczątkowany przez Steve Wilkinsona w 2008 r., który większość swojego życia spędził na wózku inwalidzkim.

Zawsze dążył do życia z postawą „mogę to zrobić” i dorastał, marząc o ty, by zmienić życie innych ludzi.

 

Dzisiejszy dzień ma na celu zwrócenie uwagi na pozytywny wpływ, jaki ma wózek inwalidzki na życie wielu osób, docenienie pracy milionów ludzi, którzy wspierają osoby potrzebujące wózka i tworzą świat bardziej dla nich dostępny.

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostęp do odpowiedniego wózka inwalidzkiego, ale także chodzika czy kul stanowi możliwość samodzielnego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

To możliwość pracy, podróżowania, uczestnictwa w kulturze, wydarzeniach społeczno-politycznych, życiu towarzyskim czy religijnym. Ważnym elementem jest też uniwersalna architektura i infrastruktura, bez barier uniemożliwiających równy dostęp dla każdej osoby, również z niepełnosprawnością.

Osoby na wózkach inwalidzkich mogą prowadzić aktywne życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe. Mogą być politykami, aktywistami, kierowcami, nauczycielami, uczniami, studentami, tancerzami, sportowcami. Trzeba jednak zapewnić im dostęp do odpowiedniego sprzętu, rozwiązań infrastrukturalnych i opieki zdrowotnej. W ten sposób budujemy społeczeństwo solidarne i inkluzywne, niedopuszczające do wykluczenia części osób.

 

Ciężko w to uwierzyć, ale pierwsze wzmianki o wózku inwalidzkim pochodzą aż z VI wieku przed naszą erą.

Pierwszy dowód na istnienie prototypu wózka inwalidzkiego, który był niczym innym jak łóżkiem na kołach, widnieje na malunku zdobiącym starożytną grecką wazę. Na innym naczyniu widnieje zaś ornament przedstawiający Triptolemusa, który siedzi na podarowanym mu przez Demeter rydwanie, który również przypomina wózek inwalidzki ze skrzydłami.

W Chinach natomiast zachowała się płaskorzeźba pochodząca z 530 roku przed naszą erą, znaleziona na chińskim sarkofagu. Przedstawia ona mężczyznę, który siedzi na fotelu z trzema kółkami przypominającym taczkę. To pierwszy zachowany historyczny ślad istnienia pojazdu, który nie ma mitologicznego wydźwięku, a przedstawia urządzenie do transportu osoby chorej, w pozycji siedzącej.

 

Podczas gdy w Chinach wózki inwalidzkie znane były już od starożytności, w Europie pojawiły się dopiero w 1595 roku naszej ery. Wózek został skonstruowany przez nieznanego wynalazcę na polecenie króla Hiszpanii Filipa II. Do dziś nie wiadomo, czy jego powstanie było spowodowane jakimś realnym problemem zdrowotnym króla, czy też jedną z jego wielu fanaberii, z których słynął. Wówczas urządzenie nazywane było nie wózkiem, a krzesłem inwalidzkim. Co zwraca również uwagę to fakt, że koła były niezwykle małe. Mniejsze niż we współcześnie znanych krzesłach obrotowych na kółkach.

W historii pojawia się również polski wątek, kiedy to około 1640 roku skonstruowano „mobilne krzesło” dla króla Władysława IV Wazy zmagającego się z reumatyzmem.

 

źródło:

https://diakonia.org.pl/aktualnosc/miedzynarodowy-dzien-wozka-inwalidzkiego,

https://www.kalbi.pl/miedzynarodowy-dzien-wozka-inwalidzkiego.

 

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem