Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Wiadomości, Piątek, 5 maja 2023
 Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

 

Corocznie 5 maja obchodzimy w Europie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Obchody zostały zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało Rendez-vous de la Dignité, czyli „Spotkanie z godnością”.

 

W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych, a ok. 100 tys. spośród nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji z jakim na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami.

Dyskryminacja bezpośrednia ma miejsce, kiedy osoba, z powodu swojej niepełnosprawności, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji. Natomiast dyskryminacja pośrednia to sytuacja, gdy pozornie neutralny przepis, kryterium lub praktyka stawiają w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby niepełnosprawne w porównaniu do innych osób.

 

Dlatego ten dzień przypomina nam, że społeczeństwo jako wspólnota powinno stanowić integralną całość, niezależnie od rozmaitych ograniczeń występujących ze względu na wiek czy stan zdrowia.

 

Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności w Polsce stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Mniej jest osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i niepełnosprawnością intelektualną, jednak wciąż są to tysiące ludzi o obniżonej sprawności w codziennym funkcjonowaniu, a zatem i wymagających szczególnego podejścia obszary priorytetowe: niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, warunki życia i ochrona socjalna, zdrowie, budowanie świadomości oraz koordynacja.

 

Działania wskazane w ramach poszczególnych obszarów umożliwią osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, zapewniając im funkcjonowanie w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami.

 

Zapraszamy wszystkie osoby do skorzystania z naszego Ośrodka Rehabilitacji i Fizjoterapii (tel. 81 566-94-88), jak również Poradni działających przy SPZOZ w Bychawie m.in. Poradni Kardiologicznej, Neurologicznej, Endokrynologicznej, Diabetologicznej oraz Zdrowia Psychicznego (81 566-94-71, 81 566-94-74).

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem