8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Wiadomości, Poniedziałek, 8 maja 2023
8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

 

Jeszcze kilka lat temu problem raka jajnika dotyczył niemalże wyłącznie kobiet po 50 roku życia.

Jednak tendencja ta się zmienia. Na raka jajnika chorują kobiety młode, aktywne zawodowo i seniorki. Sporadycznie zdarzają się zachorowania u małych dziewczynek.

Kobiety muszą zwracać uwagę na pojawiające się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak powtarzające się wzdęcia, biegunki, uczucie sytości czy ucisk w miednicy. Objawy te niestety łatwo przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom.

Ważna jest świadomość kobiety dotycząca samej choroby, umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez organizm, znajomość własnych obciążeń rodzinnych i w końcu - trafienie na lekarza, który będzie potrafił powiązać objawy ze strony układu pokarmowego z możliwością rozwoju złośliwej zmiany jajnika.

 

Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, w tym regularne wykonywanie badań ginekologicznych.

Jednym ze sposobów wykrycia nowotworu jajnika na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju jest wykonanie badania ultrasonograficznego. Badanie USG przezpochwowe pozwala uwidocznić wszelkie zmiany obecne na jajnikach, w tym również torbiele, które są często spotykane, ale i równie często nie wymagają leczenia operacyjnego. Warto pamiętać, że każdy przypadek musi zostać indywidualnie rozpatrzony przez doświadczonego specjalistę. Innym sposobem diagnozowania raka jajnika jest wykonanie badania krwi z oznaczeniem markerów nowotworowych Ca-125 i HE-4. Podwyższone stężenie wymienionych związków może, ale nie musi oznaczać rozwijającej się choroby nowotworowej. Z tego względu oznaczanie markerów nowotworowych wykonuje się równolegle z badaniem USG, a interpretacją wyników powinien zawsze zajmować się lekarz. Współczesna medycyna w dalszym ciągu nie poznała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny rozwoju raka jajnika. Szacuje się, że 20% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwór jajnika jest spowodowane działaniem czynników genetycznych, tj. występowaniem nowotworu w rodzinie. Wskazaniem do wykonania odpowiednich badań i testów genetycznych jest przede wszystkim obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2 u jednego z rodziców kobiety. Wymienione mutacje są odpowiedzialne za powstawanie nowotworu jajnika i nowotworu piersi.

 

Zdecydowana większość zachorowań na raka jajnika – ok. 80% ma związek ze stylem życia i czynnikami środowiskowymi, dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Warto zadbać o wystarczającą aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę - bogatą w błonnik i witaminy. Wśród kobiet szczególnie narażonych na zachorowanie na raka jajnika są te, u których zwracają uwagę następujące czynniki związane z gospodarką hormonalną: wczesna pierwsza miesiączka lub torbiele jajnika. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększają także otyłość, nieprawidłowa dieta oraz palenie tytoniu.

 

Pamiętajmy, że zdrowie w dużym stopniu zależy właśnie od nas samych.

 

Zapraszamy do naszej Poradni Położniczo-Ginekologicznej. Rejestracja czynna pod nr telefonu 81 566 94 84.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem