Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wiadomości, Wtorek, 10 października 2023
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października od 1992 roku. Został zapoczątkowany jako coroczna działalność Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

Tegoroczne hasło obchodów podkreśla, że zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka dla wszystkich ludzi.

Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności. Uznanie zdrowia psychicznego za uniwersalne prawo człowieka umożliwia ludziom upominanie się o swoje prawa - i o prawa osób z ich otoczenia. Jeśli ludzie nie są świadomi swoich praw człowieka, nie są w stanie ich bronić. W tym kontekście warto podkreślić, że trudności zdrowia psychicznego nigdy nie powinny być powodem do pozbawiania ludzi ich praw lub wykluczania z podejmowania decyzji dotyczących ich własnego zdrowia. Tymczasem osoby w kryzysie psychicznym nadal doświadczają wielu naruszeń praw człowieka. Wielu z nich jest wykluczanych z życia społecznego i dyskryminowanych. Brakuje dostępu do usług wspierających w środowisku lokalnym, które szanowałyby ich podmiotowość. Wszyscy mamy prawo do niezależnego życia i włączenia do społeczności. Dlatego potrzebne są odpowiednie usługi społeczne i wsparcie w zakresie edukacji, pracy i mieszkalnictwa. Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o systematyczny rozwój sieci centrów zdrowia psychicznego w kraju z zapewnieniem odpowiedniego poziomu finansowania.

Takie działania wpisują się również w proces deinstytucjonalizacji opieki zdrowotnej, o którym jest mowa w art. 19 Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to okazja do rozmowy o tym, co jeszcze należy zrobić, aby odpowiednia opieka nad zdrowiem psychicznym stała się dostępna dla ludzi na całym świecie.

W definicji zaproponowanej przez Światową Organizację Zdrowia czytamy „zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności” (WHO, 2001).

Wiemy, że człowiek jest istotą społeczną i dlatego poza indywidualnymi zasobami, dla utrzymania kondycji psychicznej, niezmiernie ważne jest nawiązywanie i utrzymywanie satysfakcjonujących relacji międzyludzkich. Ludzie są nam potrzebni do zaspakajania potrzeb na każdym etapie rozwoju: od rodziny, poprzez grupy rówieśnicze, środowisko zawodowe, społeczności lokalne, sąsiedzkie. Jednak aby nawiązywać, utrzymywać i pogłębiać relacje międzyludzkie niezbędne są takie umiejętności jak: godzenie sprzecznych interesów, zdrowej komunikacji, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konfliktów, współpracy, twórczej rywalizacji, ale też sięgania po pomoc i jej udzielania. Jak widać zdrowie psychiczne to z jednej strony stan dobrego samopoczucia, a z drugiej osobiste właściwości i umiejętności, które możesz doskonalić w każdym momencie życia. Gdy rozpoczynasz studia i opuszczasz dom rodzinny, wchodzisz w związek, stajesz się rodzicem, dziadkiem, współpracownikiem, szefem, podwładnym, przyjacielem, wspierasz swoich starzejących się rodziców, mierzysz się z chorobami i stratami, za każdym razem wchodzisz w nowe, nieznane role. Możesz wtedy doświadczyć niepowodzeń i trudności. To zupełnie naturalne. Daj sobie prawo do popełniania błędów, są one nieodzowną częścią życia, ale pozwól sobie także na sięganie po pomoc w formie poradnictwa psychologicznego i interwencji kryzysowej lub psychoterapii.

Zapraszamy bardzo serdecznie do Naszej Poradni Zdrowia Psychicznego -- jesteśmy po to by pomagać !!!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem