Co warto wiedzieć na temat znamion

Wiadomości, Poniedziałek, 29 stycznia 2024
Co warto wiedzieć na temat znamion

 

Znamionami nazywamy rozmaite nieprawidłowości rozwojowe skóry, które wywodzą się z różnych jej skóry. Pierwszą grupę stanowią znamiona naskórkowe. Wśród nich często występuje znamię naskórkowe brodawkowe. Jest ono twarde, w kolorze skóry lub ciemniejsze, o wyraźnie brodawkowej fakturze. Do drugiej grupy zaliczamy znamiona melanocytowe, czyli barwnikowe, które nie wystają poza powierzchnię skóry i nie są wyczuwalne w dotyku. Za to wyraźnie różnią się zabarwieniem. Zalicza się do nich m.in. popularne piegi. Są to drobne licznie rozsiane plamki, które występują głównie na twarzy i miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych. Trzecią grupę tworzą, bardzo często spotykane, znamiona komórkowe barwnikowe, popularnie nazywane pieprzykami. Mają różnorodny koloryt i fakturę. Gdy wokół znamienia pojawia się jaśniejszy pierścień, to istnieje możliwość, że zniknie on samoistnie. Jednak nie zdarza się to często. Czwartą grupę, za którą odpowiedzialne są gruczoły łojowe, tworzą znamiona łojowe. Są to z reguły pojedyncze twory o żółtawym zabarwieniu. Piąta duża grupa to znamiona naczyniowe. Powstają na skutek rozszerzenia się naczyń krwionośnych lub ich rozrostu.

 

Czy znamiona usuwać czy zostawiać w tej kwestii powinien wypowiedzieć się lekarz dermatolog lub chirurg. Badanie jest bezbolesne. Lekarz często korzysta z dermatoskopu – urządzenia umożliwiającego precyzyjne obejrzenie powierzchni skóry. 

 

Profilaktyka - co to oznacza ....

  1. Unikaj silnego naświetlania znamion, a jeśli nie chcesz zrezygnować z plażowania – przynajmniej zasłoń je plastrem.
  2. Nie korzystaj z solarium. Tu również działają na skórę szkodliwe promienie ultrafioletowe.
  3. Mierz znamiona linijką. Jeśli średnica któregoś przekracza 5 mm, pokaż je koniecznie lekarzowi.
  4. Obserwuj uważnie, czy zmiana nie powiększa się, nie zmienia koloru.
  5. Oceniaj kształt znamiona.
  6. Pamiętaj o zasadzie ABCDE przy ocenie znamion.

A - Asymetria (asymmetry) - znaczna asymetria pieprzyka oznacza zwiększone ryzyko przekształcenia się go w czerniaka.

B - brzegi (borders) - nieregularne brzegi pieprzyka również oznaczają zwiększone ryzyko powstania czerniaka.

C - kolor (colour) - niejednolita barwa znamienia wynikająca z nierównomiernego rozłożenia melanocytów może wskazywać na powstawanie czerniaka.

D - średnica (diameter) - jeśli pieprzyk ma więcej niż 0,5 cm, może się przekształcić w czerniaka.

E - rozwój (evolution) - zmiana wyglądu znamienia w trakcie ostatnich trzech miesięcy jest również alarmującym sygnałem.

 

Znamiona trzeba badać i kontrolować ze względu na niebezpieczeństwo przekształcania się ich w nowotwór. Ten najgroźniejszy – czerniak – występuje w różnych postaciach: brodawek, guzków, plam. Rzadko spotykaną postacią czerniaka jest prawie niewidoczna zmiana bezbarwnikowa, w kolorze skóry ( najbardziej złośliwa). Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed czerniakiem jest jak najszybsze usunięcie zmiany skórnej, razem z sąsiadującymi zdrowymi tkankami.

 

Jak pamiętacie w lipcu poprzedniego roku akcję badania znamion w Przychodni w Bychawie przeprowadził lubelski lekarz specjalista w zakresie dermatologii i wenerologii Pani Halina Proskura.

Ponownie wracamy do naszej akcji badania znamion. Tym razem nadchodząca akcja zostanie przeprowadzona nie tylko w Przychodni Rejonowej w Bychawie ale również z naszych gminnych ośrodkach zdrowia. O szczegółach będziemy informować już niedługo...

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem